DomTagged , ,

Czy warto zainwestować w rolety?


Każdy, kto kiedykolwiek wyprawiał samodzielnie mieszkanie, spotkał się prędzej czy później z sprawą wyboru dotyczącego okien. A konkretnie akcesoriów, które się na nim znajdują.

Szczęśliwcy, właściciele domów i mieszkań, z jakich rozciąga się krajobraz na brzeg morza, górskie grzbiety, lub inny cud natury, mogą stanowić w tej okolicy wyjątek. Cała pozostałość społeczeństwa niestety, więcej powodów ma, żeby okna czasem zasłaniać, aniżeli zostawić niczym nieosłoniętą płytę szkła. Rodzi się w takim przypadku dylemat: tradycyjnie – firanki i zasłony? A być może tylko cienka jak mgiełka firanka? Żaluzje? Czy podobnie może rolety?

Okna zasadniczo zasłaniamy z trzech przyczyn. Po pierwsze: nie jesteśmy posiadaczami wyjątkowo malowniczego widoku zamkniętego w okienne obramowanie, za szybą obserwujemy szarzyznę osiedla lub ruchliwą ulicę i czasami posiadamy ochotę się od tego odciąć. Po drugie: mało tego, iż nie posiadamy zbytnio wspaniałych pejzażów z okien, to sami, przede wszystkim wieczorową porą, możemy nieumyślnie stać się celem obserwacji sąsiadów ze stojącego w pobliżu bloku. I przyczyna trzecia: słońce. To akurat dotyczy nawet szczęśliwców z wybrzeża, czy górskiej miejscowości.

Bez względu na to, na którą ze stron świata wycelowane są nasze okna, w którymś momencie w trakcie dnia dochodzi do nich słońce i jest to dla nas dokuczliwe.

Sama firanka może być intrygującą ozdobą i elementem stylizacji pokoju, jednak nie zda testu jako ograniczenie przed światłem lub obcym wzrokiem. Zasłony odchodzą już trochę do lamusa, o ile używa się ich, to raczej również jedynie jako ozdoby. Te trudne oraz nieprzepuszczające światła, gromadzące kurz, obsypujący się z nich przy wszelkim poruszeniu, wyszły już z łask w większości domów. Także żaluzje, niezmiernie atrakcyjne w latach 90-tych, utraciły na popularności. Dużo wygodniejsze od nich albowiem, jak także bardziej estetyczne, są rolety.

Rolety wydają się być kapitalnym rozwiązaniem. Sprawnie hamują dostęp światła do pomieszczeń. Odgradzają je zarówno od oglądania sąsiadów. Osiągalne są w wielu kolorach, co sprawia, że można wyłonić odpowiednie do każdego wnętrza. A ich zastosowanie nie wyklucza wcale jednoczesnego zawieszenia firanek.

Źródło: marfil.com.pl