Bez kategorii

Jak znaleźć dobrego terapeutę w Krakowie?

Jakimi cechami powinien dysponować dobry psychoterapeuta?

Jak rozpoznać dobrego terapeutę? Cóż, przede wszystkim powinien on odpowiadać tobie lub każdej innej osobie, z którą współpracuje, ponieważ nawet najlepszy terapeuta nie pomoże osobie, która nie czuje się komfortowo w jego towarzystwie. Niezależnie od tego, z jakich metod skorzysta terapeuta, w jego kontakcie z nami konieczna jest „ludzka postawa”: zrozumienie, szacunek, otwartość, szczerość, wrażliwość na cierpienie, dawanie poczucie bezpieczeństwa itd. Czasem również pomocne może być znalezienie wspólnych cech lub pasji między terapeutą i pacjentem, gdyż krótka rozmowa na temat wspólnych tematów może pomóc przełamać pierwsze lody.

Jakie więc konkretne cechy powinien posiadać dobry psychoterapeuta kraków?

Osoba, której praca polega na pomaganiu ludziom, którzy znaleźli się na zakręcie życiowym lub posiadającym pewne zaburzenia psychiczne i emocjonalne, nigdy nie należy do łatwych. Dobry psychoterapeuta powinien przede wszystkim posiadać wysokie umiejętności interpersonalne. Okazywanie szacunku, empatii i zrozumienia pacjenta jest bardzo ważne ponieważ dzięki temu może on poczuć się bardziej komfortowo i łatwiej przyjdzie mu zwierzenie się z posiadanych problemów. Musi to być również osoba, która od samego początku swoim usposobieniem, zachowaniem i mową ciała wzbudza zaufanie.

Relacja psychoterapeuty z klientem powinna być odpowiednia.

W swoim kliencie dobry psychoterapeuta nie tylko z Krakowa powinien wzbudzać nadzieję oraz pozwolić uwierzyć mu, że czeka go lepsza przyszłość. Z tego konkretnego powodu dobry psychoterapeuta powinien stale się rozwijać. Idealną okazją do tego są różnego rodzaju kursy, szkolenia zawodowe oraz samorozwój.
Osoba, która ma na celu pomóc innym nie powinna także łączyć swoich problemów z problemami swoich ludzi, gdyż może się okazać, że po kilku takich rozmowach, również i terapeuta będzie potrzebował pomocy. Odpowiednio wykwalifikowany psychoterapeuta musi znaleźć odpowiednie, indywidualne podejście do każdego z klientów. Kolejną cechą bardzo ważną w tym zawodzie jest cierpliwość, ponieważ niejednokrotnie wiele godzin zajmie pacjentowi, zanim powie on wszystko co potrzebne do udzielenia pomocy.

 

dobry psychoteraputa kraków