Współczesnym trendem w aranżacji salonów jest w głównej mierze przestrzenność, a co się z tym wiąże minimalizm.

Im więcej sprzętów, mebli w salonie tym optycznie będzie wydawał się on mniejszy i zagracony. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić- zwłaszcza w salonie w bloku mieszkalnym.

W przypadku, kiedy mamy duży salon i mniej sprzętów, muszą być one bardzo dobrze do siebie dopasowane.

Wszelkie niedociągnięcia będą zauważalne. Najlepiej zdecydować się na klasyczne kolory i wzory np. brązy, beże, czernie i biele. Biel i czerń jest elegancka i zawsze będzie pasować do reszty. Proste meble i wzory mogą być kontrastowo zastosowane z elementami dekoracyjnymi takimi jak np. firany, zasłony, poduszki na kanapie, dywan itp. Ostrożnie jednak z wymyślnymi wzorami i fakturami. Zdecyduj się na jeden lub dwa i bądź konsekwentny.

Ważną zasadą jest jasne światło w salonie – za dnia naturalne światło z okien, których nie powinniśmy zasłaniać ciężkimi firankami, czy zasłonami, z kolei wieczorem światło powinno mieć kilka źródeł – wiszące i stojące lampy.

W małych mieszkaniach trudno o przestronność w salonie.

Można jednak poratować się miejscem w przedpokoju i tam zagospodarować maksymalną ilość miejsca na szafy przesuwane w zabudowie, w których umieścimy większość swoich rzeczy. Tym samym odciążymy salon- duży pokój od zbędnych szaf na ubrania. Zawsze zaoszczędzimy miejsca takim rozwiązaniem. Meblościanki odeszły już dawno do lamusa.

Podstawowym meblem w salonie jest kanapa i ewentualnie fotele. Powinna być na tyle duża aby spełniała nasze wymagania. Nie warto przy tym oszczędzać, bo ten mebel kupujemy kilka razy w ciągu całego życia, a korzystamy z niego co dziennie. Warto zainwestować w nią, a zaoszczędzić na innym sprzęcie czy meblu. Ciekawie można wykorzystać stare i nieużywwane piece kaflowe. Można zrezygnować z jego wyburzenia, gdyż piec będzie stanowić ciekawy element wystroju.

Ważnym meblem jest tzw. Stolik kawowy

–ustawiony w pobliżu kanapy stanowi centralne miejsce do rozmów i spotkań. Dla dobrego gustu jego wysokość nie powinna przekraczać wysokości sofy. Co do szerokości to najlepiej, aby mierzył około połowy długości sofy. Jeśli mamy miejsce na stół jadalny z krzesłami w pewnej części salonu to należy pamiętać, aby pasował on kolorem i stylem do reszty mebli.