Bez kategorii

Jakie występują objawy cukrzycy?

Do dzisiaj nie zakomunikowano jednoznacznie która jest początkowa przyczyna następowania cukrzycy. Zarzuca się ją zasadniczo elementom natury genetycznejoraz środowiskowej. Zakłócenia gospodarki węglowodanowej warunkuje deficyt w organizmie insuliny, oznacza to zbyt mała ilość hormonu tworzonego w komórkach beta wysepek trzustkowych.
Cukrzyca asystuje człowiekowi w zasadzie już do finiszu życia. Porządnie poprowadzone leczenie w połączeniu ze zdyscyplinowaniem chorego gwarantuje podtrzymanie pełnej biegłości. W Polsce choruje na nią ponad 200 000 osób.
Zachorowalność na cukrzycę uzależniona bywa od wieku, środowiska a także skłonności genetycznych. Cukrzyca typu 2 następuje nagminniej w wieku starszym. Z kolei cukrzyca typu 1 (pierwotna) dotyka przeważnie ludzi młodszych. Oba rodzaje należą do cukrzyc jawnych. Charakterystyczne dla nich są zakłócenia gospodarki węglowodanowej, jakie da się wykryć w czasie badań laboratoryjnych.

cukrzyca

W powstawaniu cukrzycy typu 1 wielkie znaczenie mają czynniki genetyczne oraz zyskane w ciągu trwania życia mechanizmy odpornościowe, jakie wywołane bywają zatruciami wirusowymi. Prowadzą one do rujnowania oraz niszczenia komórek, jakie odpowiedzialne bywają za fabrykację insuliny w organizmie. Cukrzyca typu 2 warunkowana bywa przez wiek, elementy natury genetycznej a także środowiskowe – otyłość, marskość wątroby, stany zapalne i tak dalej Typ taki występuje znacznie nagminniej, stanowi niemal 90% każdych przypadków zachorowań. Pojawia się u ludzi pełnoletnich po ukończeniu 40. roku życia.
Podstawowym symptomem choroby bywa podwyższenie stężenia glukozy we krwi. Gromadzi się ona również w pozostałych płynach ustrojowych oraz przestrzeni międzykomórkowej. Pojawia się też tak zwany cukromocz. Pojawiają się zakłócenia przemiany lipidowej. Dochodzi do przesadnego rozkładu tłuszczów a także zachodzi w układzie podwyższenie stężenia towarów ich przemiany. Bywają to szkodliwe ciała ketonowe, jakie sprawiają znaczne zakwaszenie całkowitego organizmu i wpływają niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Następstwem tego jest powiększone łaknienie oraz podwyższenie dawki wydalanego w trakcie doby moczu.


Źródło: Szugarfrik