Bez kategorii

Ochrona w pracy czy to ważne?

budowa, przepisy bhp

W współczesnych czasach obowiązkowe szkolenie bhp oznacza męczenie się z formalnym i bezbarwnym dialogiem wykładowcy, który większość swoich słów cytuje z książki. Zapoczątkowanie nowej pracy kojarzy mi się z lataniem, załatwianiem specjalnych dokumentów, w zasadzie gratisowym okresem próbnym, badaniami lekarskimi, szkoleniami bhp i stanowiskowymi. Przy okazji zmiany pracy, gdy zostałem poinformowany, że moje badania i szkolenia są nieaktualne a przecież były robione miesiąc temu, zrezygnowany poszedłem na szkolenia bhp i haccp z nastawieniem, że kolejne 2-3 godziny spędzę przysypiając na krześle.
Po wejściu na salę konferencyjną przywitał nas młody wysportowany chłopak Bartek. Nie tonie był jeden z tych nudnych wykładowcdów z jakimi miałem jakiekolwiek wcześniejsze spotkanie (w większości wypadkówstarsza osoba z łysinką z kodeksem pracy w ręce). Seba (sam się tak przedstawił) przedstawił nam możliwości jakie ma zatrudniony, co nam się należy i kiedy możemy domagać się odszkodowania. Skutecznie przekroczył do tematu niebezpieczeństw i zagrożeń, z jakimi możemy się spotkać w zakładzie, a potem opowiedział jak zdołamy się ustrzec przed karambolami i dał nam arkusze z instrukcjami dotyczącymi haccp. Na koniec przedstawił zdanie, które bardzo miło docierało z jego ust: mam nadzieję że nie zastaniemy się tutaj w najbliższym czasie. I to tyle, Meta. Spotkanie się skończyło szybciej niż reklamy na tvnie, zerknąłem na miny uczestników i jak się okazało nie tylko ja byłem mocno zdziwiony, że główne instruowanie bhp może być takie krótkie. Teraz pozostaje tylko przyłożyć się do pracy z nadzieją, że z Adamem spotkam się dopiero na okresowych trenowaniach.
Zdaję sobie sprawę, że każdy w nowej pracy musi przez to przejść, ale bez ściemy… Jest to bardzo ważne. Bezpieczeństwa i higieny pracy należy respektować nie ze względu na statuty, ale przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje, żebyśmyu uniknęli jakichkolwiek wypadków. Jest to jedna z najważniejszych spraw w pracy, bo przecież nie chcielibyśmy zakończyć kariery przez głupi wypadek.
http://www.behapowcy.eu