Bez kategorii

Starożytni „Piraci” – czyli jak powielano niegdyś pisma.

Ten wpis oddany zostanie wynalazkowi, który opanował w wybitnie ekspresowym tempie praktycznie cały glob. Gdyby nie owa technologia odkryta więcej niż tysiąc lat temu, czytelnik nie mógłby odczytywać owego tekstu. Mowa, istotnie o druku.

druk UV

Historyczne oszustwo kto prawdziwie był pierwszy?

Uważam, że najlepiej będzie zacząć od przybliżenia sprawdzanego zagadnienia. Drukiem zwiemy kilkunastokrotne odbicie obrazu z formy na kartkę, albo ewentualnie na inne podłoże drukowe. W współczesnych czasach tą nazwą definiuje się również zwykle wszystką replikę drukową, czyli, w inny sposób mówiąc, kopię.
Wstępne odmiany tej technologii możemy odnaleźćdawniej w zamierzchłym Egipcie, a zarówno Sumerze. Mniej więcej 2,5 tysiąca lat p.n.e rozpoczęto posługiwanie się stemplami , jakie umożliwiały ówczesnym literatom na wielokrotne kopiowanie tego samego tekstu. W kolejnych epokach u wielu kultur odkrywa się podobne wynalazki. Lecz pierwszą wydrukowaną w dzisiejszym rozumieniu tego typu wyrażenia publikacją stanowiła Sutra Diamentowa, jaka była starożytnym, indyjskim pismem przetłumaczonym na język mandaryński. Już 52 lat po wydrukowaniu tego tekstu rozpoczęto na masową skalę wytwarzać drukowane wiersze i terminarze.

druk na szkle

Drukowanie w czasach nowożytnych.

Jak więc widzimy, ściemą jest, jakoby druk został wymyślony przez pewnego niemieckiego jubilera. Niemniej powinno się teraz oddać mu honor i przyznać, iż opatentował to na własną rękę i nie czerpał z patentów kultury dalekiego wschodu.

W dzisiejszych czasach druk jest zupełnie niepodobny do tego, jaki począł się rozprzestrzeniać 5,5 wieków temu po obszarze Europy. Dziś stosuje się choćby druk UV, który dopuszcza wygenerowanie porządnych i znacznie porządnych napisów na standardowej kartce papieru. Co więcej inskrypcja jest prawie że zawsze pisana na początku na pececie, a drukowany dopiero potem. Niedawno coraz to wybitnie znany jest druk na szkle.

Źródło: http://print-uv.eu/